Katarakt

Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ve buna bağlı olarak görmenin azalması ile sonuçlanan göz rahatsızlığıdır. % 90 yaşa bağlı (senil katarakt) ortaya çıkar.

Katarakt Nedir ve Nedenleri Nelerdir?


Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ve buna bağlı olarak görmenin azalması ile sonuçlanan göz rahatsızlığıdır. % 90 yaşa bağlı (senil katarakt) ortaya çıkar. Daha az görülmekle birlikte, travma, bazı sistemik hastalıklar, üveit gibi göz rahatsızlıkları, steroid gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak ikincil katarakt gözlenebilmektedir. Doğumsal olarak bebeklerde de katarakt görülebilir. Düzenli göz kontrolü ile katarakt başlangıcı saptanabilir ve müdahale zamanı belirlenir. Bu nedenle özellikle 40 yaş üzerinde düzenli göz kontrolü gereklidir.


Kataraktın Belirtileri Nelerdir?


Katarakt başladığı andan itibaren merceğin giderek saydamlığını kaybetmesi sebebiyle kişinin günlük yaşantısını rahatsız edecek düzeyde uzak ve yakın görüşün bozulmasına sebep olur. Hastaların ev ve iş ortamlarında görmeleri gayet iyi iken güneşli ve bol ışıklı ortamlarda görmelerin bozulması, Işıklar etrafında haneler görme ve kamaşma, renklerin zor ve soluk olarak algılanması gözlük numaralarının çok sık değiştirilme ihtiyacı başlıca katarakt belirtileridir.


Katarakt Tedavi Edilmezse Ne Olur?


Katarakt tedavi edilmezse zamanla göz merceği daha çok sertleşip saydamlığını daha fazla kaybedeceği için görme en sonunda tamamen kaybolur. Katarakt ameliyatını çok geciktirmek görmenin azalması yanında başka sorunlar da getirebilir. Sertleşmiş katarakt zamanla göz tansiyonunu arttırarak gözün ağrılı bir hale gelmesine neden olabilir. Gözün çok uzun süre katarakt nedeni görmemesi neticesinde gözde kayma meydana gelebilir. Çok sertleşmiş kataraktlarda ameliyat süresi uzamakta ve zorlaşmakta, bunun neticesinde komplikasyon riski artmaktadır.


Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?


Katarakt ameliyatı hastanın arabada sürme, kitap okuma, televizyon izleme gibi günlük aktivitelerini yapmasında zorluk çekmeye başladığı dönemde yapılmalıdır. Gözlüğe rağmen görmesi giderek zayıflayan hastalarda katarakt ameliyatı katarakt göz ameliyatı yapılmalıdır.Gözlükle görmesinde bir problem olmayan, günlük işlerinde sıkıntı yaşamayan hastalara ameliyat yapmak gereksizdir.


Katarakt tedavisi Nasıl Yapılır?


Günümüzde katarakt hastalığını tedavi edecek herhangi bir ilaç veya damla bulunmamaktadır. Tek tedavi yolu cerrahi ameliyat olan bir hastalıktır. Gelişen teknoloji ve uzmalaşmış hekimler sayesinde katarakt, gün içinde gerçekleştirilebilen operasyonla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak kolaylıkla tedavi edilebilmesi katarakt ameliyatının basit ve önemsiz gibi algılanmasına neden olmamalıdır.

Günümüzde rutin uygulanan katarakt cerrahisi tekniğinin adı Fakoemülsifikasyon ( FAKO )’dur.Bu teknikte saydamlığını kaybetmiş mercekultrasonik titreşimler yayan gelişmiş fako cihazı ile küçük parçalara ayrılarakemilmektedir. Daha sonra göz içi mercek yerleştirilmektedir.


Göze Takılan Merceklerin Özelliği Ne Olmalıdır?


Katarakt ameliyatının deneyimli hekimler tarafından son teknoloji cihazlarla hijyenik koşullarda gerçekleştirilmesi ne kadar önemliyse göze yerleştirilen yapay merceklerin kalitesi de yine aynı derecede önemlidir. Farklı kalitelerde mercekler mevcuttur. Yüksek kaliteli mercekler daha net ve keskin görüş sağlamakta ayrıca ultraviyole ışınlarını engellemek gibi ek özellikler taşımaktadır.

Merceklerin kalitesi yanında tek odaklı ve çok odaklı olmaları gibi diğer bir konuda merceklerin özellikleridir. Standart katarakt ameliyatlarında genellikle monofokal dediğimiz tek odaklı mercekler kullanılmaktadır. Bu mercekler sadece uzak görüş sağladığı için hastalar yakın gözlük kullanmak zorunda kalırlar. Gelişen teknoloji sayesinde farklı özellikte mercekler ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri multifokal dediğimiz hem uzağı hem yakını gözlüksüz görmeyi sağlayabilen mercektir. Diğer bir alternatif torik denilen astigmatı tedavi etmemizi sağlayan göziçi mercekleridir. Son zamanlarda bilgisayar ekranı, cep telefonu gibi ara mesafe olarak tanımlanan uzaklıkta net bir görüş sağlayan trifokal göz içi mercekler bulunmuştur.


Katarakt Tekrar Oluşur Mu?


Katarakt ameliyatı olduktan sonra kataraktın tekrar oluşması söz konusu değildir. Bunun sebebi ise takılan göz içi merceğinin kaliteli olması halinde ömür boyu saydam kalacak olmasıdır. Halk arasında tekrar katarakt gelmesi olarak tabir edilen durumda göz merceğinin arkasındaki zarın kalınlaşarak görmeyi azaltır ve katarakt benzeri bulgulara sebep olur. Bu durumda katarakt ameliyatı gerekli olmayıp yag lazer ile 1 - 2 dakikada zar açılarak eski görme sağlanır.


Katarakt ameliyat Sonrası Gözlük Kullanılır mı?


Katarakt ameliyatından sonra gözlük kullanımı hastanın ameliyat öncesi göz yapısına ve takılan mercek özelliğine bağlıdır. Tek odaklı veya torik mercek takılması durumunda uzak gözlük ihtiyacı ortadan kalkarken yakın gözlük takmak gereklidir. Multifokal mercekler sayesinde uzak ve yakın gözlük takmaya gerek yoktur. Hastanın göz yapısı uygun ise son zamanlarda geliştirilen trifokal mercekler sayesinde uzak yakın ve ara mesafede net görüş elde etmek ve tamamen gözlükten kurtulmak mümkündür.

Katarakt Ameliyatı Sonrası İlaç Kullanımı Nasıl Olur?

Katarakt ameliyatı sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Hasta eve gittikten sonra hemen bandajı açıp reçete edilen damlaları kullanmaya başlar. Damla kullanımı oldukça basittir. Antibiyotik ve kortizon ihtiva eden iki çeşit göz damlası günde 4-5 defa 2-3 hafta boyunca düzenli damlatılır.

Mots clés

Articles sur le même sujet

Il n'y a pas d'article avec ce contenu encore.

Partager

TOBB ETU Hospital

Orthopédie et Traumatologie et 47 plus

Ligne fixe: +90 312 292 9900
Fax: +90 312 292 9910
Courriel: info@tobbetuhastanesi.com.tr